Ana Sayfa Biyografi Öyküler 14/28 Ada'dan Yazılar Söyleşiler Kitaplar Hakkımda Tez Albüm İletişim
Son Eklenenler
Önerdiklerim
MUZAFFER AĞBİ'M Heceöykü, Sayı: 67, Şubat-Mart 2015

 

 

Muhtıra verildi. Ardından “Beyin Kabinesi” kuruldu. Başbakan, Nihat Erim. Birçok insan –bizim öğretmenler de dahil- umutlu. Hatta Köy Enstitülerinin yeniden açılması için 17 Nisan’da imza toplayıp bunları Bakanlığa gönderenler bile oldu. Yanıldılar. Çünkü, “Balyoz Harekâtı” gecikmeden geldi. Partili, sendikalı ne kadar okuryazar varsa içeri alındı.

Biz de alındık. Üçümüz öğretmen. Sendikalı. TÖS’lü. Tersten açılımı Sosyalist Öğretmenler Teşkilatı imiş. Öteki üçlü de TİP’li. İşçi Partisi’nden.  

İsrail’in İstanbul Konsolosu Efraim Elrom kaçırıldığında Selimiye’deydik. 1971 Mayıs’ının ortaları. Hükümet ateş püskürüyor. Olayın ardından gelen ilk pazar günü sokağa çıkma yasağı konuldu İstanbul’a: Elrom bulunacak. Bulundu. Ama ölü. Sadi Koçaş, Başbakan Yardımcısı. Hükümetin öfkesi, onun ağzında şöyle dile geliyor: “Mâkabline şâmil kanunlar çıkaracağız!”

Koğuş lebalep. Ağırlık öğrencilerde, ama yaşı olanlar da var. Aldı bizi bir düşünce: Ne demek bu? Nasıl kanunlar çıkarılacak acaba? “Şâmil” hadi neyse. “İçine alan, kaplayan” demek. Ya “mâkabline” ne oluyor? Arapça, Farsça okumuşluğum var sınıf geçecek kadar, haliyle kâr etmiyor, eski kelimelere aşinalığım da. Bunu ne duymuşum ne de anlamını yakıştırabiliyorum. Sade ben değil, o yaşı olanlar da merakta, düşüncede.

 Muzaffer Ağbi’m benim! Şıp diye açıkladı: “Öncesini de içine alan kanun yapacaklarını söylüyor” dedi, “Yani şimdi suç sayılmayan eylemleri de yeni kanunlarla suç kapsamına alacak, kanunları da geriye dönük uygulayacaklarmış yani.”

Muzaffer Ağbi’m, o üç TİP’liden biri. 1927’li. Adını duymuşluğum var. Gazetecilik ve muhasebecilik yaptığını biliyorum. O kadar. Yüz yüze gelişimiz, biz Selimiye’ye götürülürken oluyor ilkin. İzmit Emniyeti’nden aldılar onu, askeriyenin arabasına getirdiler, yanıma oturttular. Âdeta iki büklümdü işkenceden. Ağzı sinkaflıydı. Öyle tanıştık.

İnsanın öyle büyükleri olur ki sözleri, uyarıları ile etkiler insanı. Bir karmaşa içinde yaşıyor, bir ara dönemden geçiyorsunuz diyelim, doğruyu seslendirerek sabaha erdirirler sizi. Enver Aytekin –ki Kartal-Maltepe Askeri Cezaevi’nde tanıdım onu da- Kerim Korcan, bir de Muzaffer Ağbi’m öyledir benim için. Şimdi üçü de yok. Muzaffer Ağbi’yi 1994’ün bir nisan ilkbaharında, Karakamış’ta, ikindileyin toprağa verdik.  

Hemşerimiz bir gazeteci, bizim memleketin üç “unutulmaz” isminden söz ediyordu geçende. Diyordu ki: “Bunlar birer kültür ambarı ve kitap kurduydu. Gazetecinin üç kurdundan ikisi yabancım. Ne okumuşlardır, okuduklarını niye ambara çekmişlerdir, bilmem. Biri de benim Muzaffer Ağbi’m. İyi bilirim. Şüphesiz, gazetecinin dediği gibi. Ama o kadarcık değil. Fazlası da var.

Sadi Koçaş’ın “mâkabline şâmil”inden sonra halka oluyoruz Muzaffer Ağbi’nin etrafına. Geçmişe dönüklük hangi tarihe kadar gider acaba? Hangi eylemleri kapsar? Bunun merakındayız şimdi de. Her kafadan bir ses. Karmaşa. Gürültü. Muzaffer Ağbi’m, “Çocukluğu bırakın!” dedi, “Cezalar geçmişe dönük olmaz. Hukuk prensibidir bu.”

Ferahladık ama, öylesine. Çünkü bu sefer devletin yerine koyup öyle sıkıştırıyoruz kendimizi: “Ulan, siz yapıyorsunuz ya!” diyoruz. “Elçiyi kimin kaçırdığı ilgilendirmez devleti!” diyoruz. “Yakaladığımı öperim, bilmiş olun!” diyoruz. Muzaffer Ağbi’mi görecektiniz; bir dövmediği kaldıydı bizi. “Cezaların şahsiliği vardır” dedi, “Örgütlü suçlarda bile ceza ilgili örgüte kesilir, bir başka örgüt ortak edilmez cezaya.” Doğru. Doğru da ya uyulmazsa buna? Soruyoruz yeniden: “‘Siz ince düşünmüyorsunuz da ben mi devlet olarak ince düşüneceğim lan?’ diyemez mi devlet?” Yenice’sinden bir Yenice daha yakıp cevapladı bizi Muzaffer Ağbi’m: “Diyemez!” dedi, “Gerillanın kanunu yoktur. Ama devlet kanuni örgüttür. Kanuna uymak zorundadır. Uymazsa devlet olmaktan çıkar.”

Hukuk mantığıyla sokaktaki düz mantığın birbirinden nice ayrı şeyler olduğunu o güne kadar böylesine çıplak –itiraf ederim- görmedim.

Bereketli ülkeyiz. “Asmayalım da besleyelim mi!” diyenler oldu. “Devlet bazen ‘rutin’in dışına çıkabilir” diyenler oldu. Hem de ricalden. Muzaffer Ağbi’mi her vesileyle hatırlıyorum. Hele ki milli in hassasiyet edebiyatının meydan aldığı günlerde. Bakındı! Şimdi de ne hatırladım! Muhtıra’dan bir buçuk ay önceydi.         Sendika’nın mitingi var. Bulvar, gerilimli. Kürsüdeyim, konuşuyorum Karıştı ortalık. Kürsüden nasıl alındım, merdivenden kimler nasıl çekelediler, komünizmle mücadele ise birinci vazifeleri niye korumalara bıraktılar beni? Hepsi meçhul! Baktım emniyetçilerin arasındayım… Linçten döndüm.

Zaman zaman takılır kafama: Hangi hassasiyete dokunmuştum ben? Meçhul!

Muzaffer Ağbi’m sağ olsaydı hem daha şık hem daha köşeli anlatırdı hukuk’un hassasiyet’e üstünlüğünü. Ve cezanın yargı tarafından verilmesi gerektiğini.

Sağlığında bunları hiç konuşmadık değil. Ama Muzaffer ağbi’m, bildiklerimizi de güzel anlatırdı.

Düşündükçe bir de neye takılırım: O bir “kitap kurdu” muydu? Evet. Ama “kültür ambarı” mıydı? Hadi canım! Bildiğini istif etmez, paylaşırdı o. Rehber olurdu. Çok şeydi, her şeydi Muzaffer Ağbi’m!

Adam, dendiğinde o gelir aklıma. Hasretim artar.

 

 

Diğerleri

KIZILKANADIN YÜZÜNDE Varlık, Sayı: 1348, Ocak 2020

DONDURMACIDA Heceöykü, Sayı: 94, Ağustos-Eylül 2019

ADA TRENİNİN ADA'YA GELİŞİ Heceöykü, Sayı: 93, Haziran-Temmuz 2019

BENİ YAZMIŞSIN Heceöykü, Sayı: 91, Şubat-Mart 2019

NE DİYORSUNUZ SEHER HANIM? Karabatak, Sayı: 42, Ocak-Şubat 2019

GELEN YOKTU Heceöykü, Sayı: 90, Aralık 2018-Ocak 2019

BİR DE KIZIMIZ VAR BİZİM Heceöykü, Sayı: 89, Ekim-Kasım 2018

DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK Heceöykü,Sayı: 87, Haziran- Temmuz 2018

İÇ İÇE Karabatak, Sayı: 36, Ocak-Şubat 2018

KİTAPÇI Heceöykü, Sayı: 86, Nisan-Mayıs 2018

NEYSE Karabatak, Sayı: 27, Temmuz-Ağustos 2016

KADINLAR Heceöykü Sayı: 73, Şubat-Mart 2016

TENEKESİNE Heceöykü, Sayı: 72, Aralık 2015-Ocak 2016

BEDEL Heceöykü,Sayı: 70, Ağustos-Eylül 2015

YUSUF Heceöykü, Sayı: 69, Haziran-Temmuz 2015

OYBİRLİĞİYLE Heceöykü, Sayı: 68, Nisan-Mayıs 2015

MUZAFFER AĞBİ'M Heceöykü, Sayı: 67, Şubat-Mart 2015

KONUŞMAK NİYE? Heceöykü, Sayı: 64, Ağustos-Eylül 2014

ANNESİYDİM  Heceöykü, Sayı: 62, Nisan-Mayıs 2014

KÜTÜPHANE  Heceöykü, Sayı: 61, Şubat-Mart 2014
 
 
Site İçi Arama
 
Üye Girişi

Kullanıcı Adı :

Şifre :

Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

Kitaplar
COPYRIGHT 2010 © Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz.
Networkbil.Net