Ana Sayfa Biyografi Öyküler 14/28 Ada'dan Yazılar Söyleşiler Kitaplar Hakkımda Tez Albüm İletişim
Son Eklenenler
Önerdiklerim
GÖNÜLLER KÜÇÜLDÜ Cihad Şahinoğlu, Hece, Sayı: 69, Eylül 2002

 

 

Öykü ve deneme yazarı Necati Mert’in yeni yayımlanan öykü kitabının adı; Gönüller Küçüldü. Uzunlu kısalı 36 öyküden oluşuyor kitap. “Sakarya'nın kendiliğinden akışı gibi yazmak”, bir öyküsünde geçen bu cümle Necati Mert’in öyküye nasıl baktığını, yaşanılan hayatın edebiyata nasıl yansıdığını belli ediyor. Öyküler okunduğunda şaşırtıcı bir durumla karşılaşmıyorsunuz. Yaşadığımız hayatın olanca doğallığıyla yazıya nasıl yansıyabileceğini örnekliyor yazar. Kafa karışıklığı içinde yazılmış, bizi bir yerlere savuran öykülerin yanında sadeliğiyle öne çıkıyor kitap. Aslında öykü yazmak için dolaştığımız sokağın, alışveriş için ilişki kurduğumuz esnafın birer malzeme olduğunu hatırlatıyor bizlere. Klasik hikâye tanımını getirmekten de uzağız öykülere, öyküler farklı yapılarda çıkıyor karşımıza.

Kitap tarih sıralaması açısından kısa bir dönemi kapsamıyor, 1980 ve 1998 tarihleri arasında yazılan öykülerden oluşuyor. Yazar yerleşik değerleri öyküsünde kullanırken tarihi, siyaseti, coğrafyanın özelliklerini, sayabileceğimiz diğer insani unsurları gözleyen bir üslupla yazıyor. Kadın erkek ilişkisinde yapılan eleştiri siyasi bir göndermeye de kayabiliyor, ancak yapılan bu eleştirilerde bir taraf tutmaktan daha çok yazarın karşımıza çıkardığı yoruma dikkat ediyoruz. Kitapta yer alan öyküler bu nedenden dolayı geniş bir bakış açısına sahip. Bu çeşitliliği hikâye örnekleri için de söyleyebiliriz. Eski tarihli öykülerde kapalılık ve yazmakla ilgili kimi sorunlar ön plana çıkmış olsa da yakın dönemdeki öykülerde artık bu durumun farklı bir şekilde yansıtıldığını görüyoruz. 80 sonrası Türkiye’sinde, toplumsal hayatta yaşanılan sorunlar, bireysel hesaplaşmalar ve gözlemlerin yaşantının içinde nasıl örneklendiğini gösteriyor bize yazar. Söyleyiş tarzına ve durduğu yere baktığımızda bunun çoğunluk adına kabul edilebilir olmadığını, telaffuzu zor bir öykücülük olduğunu söyleyebiliriz. Taşraya ait mevcut değerlere sahip çıkan, bunun yanında kentin dayattığı popüler yaşantının ablukaya aldığı insanı da içeriyor öyküler. Adlandırma yaparak insanın kendinden uzaklaştırdığı, kanıksanan bir hayat değil, anlatılan bir öykü. Nasılsa o noktadan yola çıkılarak kurgulanmış olumlu ya da olumsuz olarak baktığımız bir bütün.

Kitabın içindekiler kısmına baktığımızda, öykü başlıklarına şöyle bir göz gezdirdiğimizde, tematik başlıklı vurgulamalardan daha çok günlük dilde karşımıza çıkan mayhoş hâller, fal, sütlaç, çakıl taşları, çiğdem, bilet gibi örnekleyebileceğimiz başlıklarla karşılaşıyoruz. Aslında bu öyküler her ne kadar nesnenin basitliğiyle belirlenmiş olsa da okunduğunda hayatın o gözden kaçırılan kayıp giden aralığından bakıyor bizlere. Bir an yanıp sönen bir görüntü bu, arkasında taşrada yaşanılan sıkıntıyı aktarıyor, kimi zaman da kendi yaşantısının farkına varamamış insanların kimliksizliğini vurguluyor. Kitapta belirgin olarak ortaya çıkan bir tavır da merkezi otoritenin hiyerarşik yapısının eleştiriliyor oluşu. Katılaşmış sistemin, yorum yapan, diyalog kuran insanlara ihtiyacı vardır öykülerde. Yazar ironi ile bakarak, tespit ettiği görüntüyü yaşar bir hâlde okura bırakır.

İçinde yaşayan insanların solukları duyuluyor kitapta.

Hece, Sayı: 69, Eylül 2002

Diğerleri

NECATİ MERT'TEN "MUSTAFA'NIN KARESİ"NE, KARELER VE FARKLI OKUMA BİÇİMLERİ Orhan Güdek, Heceöykü, Şubat-Mart 2017, Sayı: 79

ADALILARIN ÖYKÜSÜ Erdem Dönmez, Edebiyat Ortamı, Sayı: 61, Mart-Nisan 2018

PARK, "ALT YANI BİR PARK" DEĞİLDİR Beytullah Emrah Önce, Tasfiye, Sayı: 51, Ocak-Şubat 2016

GÖNÜLLER KÜÇÜLDÜ Cihad Şahinoğlu, Hece, Sayı: 69, Eylül 2002

NECATİ MERT'İN "MİNNACIK BİR UÇURUM'U YA DA TAŞRANIN AYAK SESLERİ Faik BAYSAL, Cumhuriyet Kitap, Sayı: 347, 10 Ekim 1996

BİR ŞEHRİ ÖRMEK: "HİKÂYEM ADAPAZARI" Temel Karataş, 25 Aralık 2008

ADAPAZARI'NDA KIRK YIL  Yasin Şafak, Tasfiye, Sayı: 46, Ocak-Şubat 2014

MEMLEKET İÇRE BİR KİTABEVİ  Erdem Dönmez, TYB Akademi, Sayı: 10, Ocak 2014

MEMLEKET GİBİ KİTABEVİ  Beytullah Önce, Sakarya Yeni Haber, 1 Aralık 2013

TAŞRADA KİTAPÇI OLMANIN ÖTESİ  Özge Atasel, AGOS Kitapkirk, Sayı: 60, Kasım 2013

"MEMLEKET KİTABEVİ"NDEN İNSAN MANZARALARI  Temel Karataş, Milliyet Kitap, Ekim 2013

NE GOOGLE'A NE DE BAŞKA BİR KRONOLOJİYE GİRMİŞ BİR TARİH  Aslı Tohumcu, Radikal Kitap, Sayı: 658, 25 Ekim 2013

MEMLEKET GİBİ BİR KİTABEVİ  Bir Gün, 05 Ekim 2013

GECEYE UÇURULAN GÜVERCİNLER  Adnan ÖZER, Radikal İki, Sayı: 15, 19 Ocak 1997

GECEYE UÇURULAN GÜVERCİNLER  Nalan BARBAROSOĞLU, Adam Öykü, Sayı: 9, Mart-Nisan 1997

Necati Mert'e SAÜ tarafından Fahri Doktora ünvanı verildi...

ÖMER SEYFETTİN VE KİMLİK  Hale Kaplan ÖZ, Yeni Şafak, 5 Eylül 2004

OKUR KİTAPLIĞI'NDAN ELEŞTİRİ KİTAPLARI  Hakan ARSLANBENZER, Fayrap, Sayı 48, Şubat 2012

ŞEHRİN SESLERİ: NECATİ MERT  Necip TOSUN, Heceöykü, Sayı: 50, Nisan-Mayıs 2012

"ZAMANSIZ"  Cemile SÜMEYRA, Heceöykü, Sayı: 48, Aralık 2011-Ocak 2012 
 
 
Site İçi Arama
 
Üye Girişi

Kullanıcı Adı :

Şifre :

Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

Kitaplar
COPYRIGHT 2010 © Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz.
Networkbil.Net